Jednak wraz z upływem lat nasze wymagania zazwyczaj rosną. Nie wystarczy już taka sama sukienka, fryzura, czy podobna lalka, żeby kogoś polubić. Kluczowe zaczynają być inne, bardziej wartościowe czynniki. I w konsekwencji dużo trudniej pielęgnować przyjaźń, nie wspominając już o jej poszukiwaniu i nawiązywaniu nowych relacji po 40 czy 50…
Co daje przyjaźń w dojrzałym wieku?
Wiele badań i obserwacji lekarzy geriatrów potwierdza, że przyjaźń poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne. Widać ogromną różnicę w wynikach zdrowotnych starszych pacjentów, którzy są aktywni towarzysko, w opozycji do tych, którzy wycofali się z relacji towarzyskich. Częste kontakty towarzyskie korzystnie wpływają na poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia, co w konsekwencji pozytywnie przekłada się na proces leczenia chorób przewlekłych i chęć dbania o siebie.
Tak, jak samotność może zaszkodzić naszemu zdrowiu, tak przyjaźń może je poprawić w sposób nieoczekiwany, a czasem wręcz zaskakujący. Badania wykazały, że relacje towarzyskie mogą wzmocnić układ odpornościowy. Pomagają szybciej wyzdrowieć, obniżyć ciśnienie krwi i ryzyko chorób serca, a nawet poprawić pamięć i lepiej przespać noc. Spotkania ze znajomymi pozytywnie wpływają także na długość naszego życia. Osoby w bliskich relacjach z rodziną i przyjaciółmi mają o 50% większe szanse dłuższego życia od tych, którzy tych kontaktów mają mniej. Ponadto bliscy przyjaciele mogą motywować nas do wprowadzania zdrowszego stylu życia.
Przyjaciele mogą również pomóc utrzymać zdrowie w dobrej formie. To często nasi najbliżsi przyjaciele przypominają o badaniach, które powinniśmy zrobić, takich jak mammografia, kolonoskopia, czy badanie wzroku. Mogą również zauważyć, szybciej niż my sami, że pogarsza się nasz stan.
Klimakterium a relacje z bliskimi
Czas klimakterium prędzej czy później dopada każdą z nas. Pogorszenie samopoczucia, uderzenia gorąca, czy wahania nastroju często powodują, że wycofujemy się z aktywnego życia towarzyskiego. Zmęczenie i osłabienie, irytacja sprawiają, że wolimi zaszyć się w zaciszu domowym. Często to właśnie bliska przyjaciółka zauważa zmiany w naszym zachowaniu, co sprawia, że zaczynamy bardziej się sobie przyglądać.
Aby skutecznie złagodzić przykre dolegliwości związane z menopauzą regularnie stosuj suplement diety FEMIFLAMAX. Zawiera on naturalne sprawdzone składniki takie jak wyciąg z czerwonej koniczyny, piperyna, witamina B6 czy magnez. Ponadto zostały one poddane procesowi mikronizacji dzięczki czemu są lepiej wchłaniane przez nasz organizm. Wystarczy, że zażyjesz tylko 1 tabletkę dziennie, aby skutecznie poprawić komfort swojego życia i samopoczucia. Czy wiesz, że aż 93% kobiet poleciłoby FEMIFLAMAX swojej przyjaciółce? Czy nie jest to wiarygodna rekomendacja?