Ultrasonografy pozwalają na obrazowanie przekroju nerek, niezbędnego do wykrywania chorób układu moczowego oraz wskazywania najlepszych kierunków leczenia. USG nerek nie obciąża organizmu pacjenta, dzięki czemu można je powtarzać wielokrotnie. Jak przygotować się do tego badania?
Badanie USG nerek przeprowadzane jest w celu analizy różnego rodzaju objawów. Dotyczy to przede wszystkim przewlekłych lub ostrych dolegliwości bólowych w jamie brzusznej, a także powiększenia jej obwodu. Wskazaniem do badania jest zaobserwowanie trudnego do wyjaśnienia, nagłego spadku masy ciała. Badanie USG należy wykonać w przypadku przewlekłych biegunek, częstych wymiotów oraz powtarzających się zaburzeń w oddawaniu stolca.
Niepokojącym objawem jest ponadto krwawienie z przewodu moczowego lub pokarmowego. Badanie USG nerek trzeba też wykonać, jeżeli wyniki innych badań laboratoryjnych w obrębie jamy brzusznej sugerują występowanie patologicznych zmian. Ultrasonografia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży - zarówno dla matki, jak i dziecka. W okresie ciąży występować mogą liczne dolegliwości związane z układem moczowym, dlatego USG nerek przeprowadzane jest u ciężarnych stosunkowo często.
Badanie USG nerek powinno być przeprowadzane na czczo. Wynika to z konieczności uwidocznienia narządów jamy brzusznej, co może być utrudnione w przypadku obecności powietrza w przewodzie pokarmowym oraz wypełnionego żołądka. Jeżeli badanie przeprowadzane będzie w godzinach porannych, nie wolno spożywać tego dnia śniadania.
W przypadku późniejszej wizyty, ostatni pokarm przyjąć można maksymalnie na 6 godzin przed wykonaniem USG. Nie wolno też pić napojów gazowanych oraz palić papierosów. Na dwie doby przed badaniem, lepiej unikać spożywania produktów ciężkostrawnych i wzdymających, takich jak warzywa kapustne i rośliny strączkowe.
Ultrasonografy pozwalają na przebadanie całego układu moczowego. Badanie nerek jest więc zwykle połączone z badaniem pęcherza moczowego. Pozwala na wykrycie nieprawidłowości w odpływie moczu oraz przyczyn powiększenia moczowodów, a w przypadku mężczyzn także oszacowanie rozmiarów prostaty.
Dla zwiększenia efektywności, USG nerek powinno się przeprowadzać z wypełnionym pęcherzem - najlepiej w momencie potrzeby oddania moczu. Na dwie godziny przed badaniem należy wypić ok. 1,5 l mineralnej wody niegazowanej. Dobę wcześniej zaleca się także przyjęcie środka zmniejszającego ilość gazów jelitowych w jamie brzusznej, zwykle espumisanu lub esputiconu.
Fot. Materiały zewnętrzne