Życie bez raka

Opublikowano: 2016-03-06
Nowotwór w dwudziestym pierwszym wieku.
Rak to jedna z najgroźniejszych chorób dwudziestego pierwszego wieku. Atakuje wtedy, gdy się tego najmniej spodziewamy.

Nowotwór w początkowej fazie nie boli i nie daje żadnych objawów, jednak gdy zaczniemy odczuwać dolegliwości związane z chorobą jest już za późno na jakiekolwiek leczenie. Wśród rodzajów raka są takie, które można wyleczyć i te, które od razu nie dają szans na wyleczenie.

Najgorsze rokowania daje nowotwór trzustki, glejak oraz czerniak. Niewiele łatwiej walczy się z rakiem: wątroby, żołądka, prostaty, piersi czy z białaczką.

Rak trzustki
Rozwija się bezobjawowo, nawet przez kilkanaście lat. Jak poczujemy jakieś dolegliwości z nim związane to jest już za późno na jakąkolwiek pomoc. Guzy mogą pojawić się na głowie, tułowiu bądź ogonie organu. Najszybciej daje o sobie znać ten zlokalizowany na głowie trzustki, człowiek wtedy od razu żółknie, wręcz robi się zielony. Najbardziej boli guz zlokalizowany na tułowiu trzustki, bardzo uciska kręgosłup. Guz zlokalizowany na ogonie trzustki jest najrzadziej spotykany i od razu daje przeżuty do wątroby. Nawet wczesne wykrycie choroby nie daje szans na wyleczenie. Wycięcie guza, gdy nie ma przerzutów, chemio i radioterapia nic nie pomagają. Ten rak bardzo łatwo się odnawia. Jednak wcześnie wykryty pozwala przeżyć choremu do pięciu lat. Ze względu na szybki rozwój choroby i brak przeżywalności chorych nad rakiem trzustki bardzo rzadko prowadzi się badania. Rozwojowi tego nowotworu sprzyja palenie papierosów, jedzenie czerwonego mięsa, przebywanie, a przede wszystkim praca w pomieszczeniach, gdzie produkuje się lub składuje substancje chemiczne, (lakiery, proszki do prania, nawozy dla roślin) oraz skłonności genetyczne. Kiedyś atakował głównie starsze osoby, obecnie wszystkich. Jednak najwięcej osób choruje na tą chorobę po sześćdziesiątym roku życia.

Glejak
Glejak jest guzem mózgu, jak i rdzenia. Dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Należy do nowotworów wewnątrzczaszkowych. Skuteczne leczenie tej choroby, a tym samym jej operacyjne usunięcie możliwe jest, gdy nie ma przerzutów i nacieków na inne części ciała otaczające guza. Chorobę leczy się chemio i radioterapią oraz rzadziej terapią genową. Najgorsze rokowania daje glejak wielopostaciowy. Umiejscawia się on na ogół w płatach mózgu czołowym i skroniowym. Ta forma guza jest praktycznie niewyleczalna, poza tym, że ciężko jest usunąć taką zmianę, to nawet po wycięciu nowotwór często odrasta. Jeżeli mamy następujące problemy ze zdrowiem, źle widzimy, nie możemy utrzymać równowagi, porozumieć się, często wymiotujemy a do tego nasze kończyny odmawiają nam posłuszeństwa to powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jest duża szansa, że zaatakował nas glejak. Niepokojące są również ataki padaczki, nawet występujące tylko raz. Nie warto trzymać telefon komórkowy przy głowie, gdyż niekorzystnie on na nią wpływa.

Czerniak
Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Objawia się poprzez zmiany znamion skórnych. Każda zmiana wielkości i formy pieprzyka na skórze powinna nas zaniepokoić. Regularnie należy oglądać wszystkie swoje znamiona i patrzeć czy się nie zmieniły. W początkowej fazie choroby przy wycięciu nowotworu jest szansa na całkowite wyleczenie. Jednak rak bardzo szybko się rozwija i następują przeżuty. Jego obecność w naszym organizmie poza onkologiem wykryje także dermatolog. Rozwojowi czerniaka sprzyja długotrwałe przebywanie na słońcu szczególnie latem oraz korzystanie z solarium. Leczy się go między innymi przy pomocy chemioterapii.

Rak wątroby
Może występować jako torbiel, lub guz złośliwy bądź nie złośliwy.
Torbiele to zmiany występujące w wątrobie. Mogą one się pojawić pojedynczo lub grupowo. Wywołuje je choroba, uraz lub rodzimy się z nimi. W ich środku na ogół znajduje się płyn. Torbiele są dla nas niebezpieczne, gdy mają ponad dziesięć centymetrów, są wynikiem nowotworu lub pojawienia się pasożyta w organizmie. Wtedy wycina się je operacyjnie. Takim zmianom wątrobowym czasami towarzyszy ból, wymioty oraz inne dolegliwości w nadbrzuszu. Torbiele wykrywa usg jamy brzusznej oraz tomografia komputerowa tej samej części ciała.
Najłatwiejsze do wyleczenia są guzy niezłośliwie czyli gruczolaki wątroby oraz naczyniak wątroby. Naczyniak wątroby charakteryzuje wyjątkowo mała szkodliwość, gdy jego rozmiar nie przekracza dziesięciu centymetrów. Jeżeli jest większy to usuwa się go operacyjnie, ponieważ może wywołać dość duże spustoszenie w organizmie.
Gruczolak wątroby jest nowotworem bezobjawowym. U kobiet wywołuje go między innymi zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Guza rozpoznamy za pomocą badania usg oraz tomografii komputerowej. Wycina się go operacyjnie.
Rak złośliwy to na przykład nowotwór wątrobowo-komórkowy. Najczęściej przyczynia się do jego powstania wirusowe zapalenie wątroby typu C. Nie bez znaczenia jest, również palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Rak objawia się między innymi poprzez niechęć do jedzenia, smolisty stolec czy bóle brzucha. Leczy się go poprzez wycięcie zaatakowanej części wątroby, w sytuacji, gdy nie ma przerzutów. Gdy one występują chorobę likwiduje się poprzez zamrażanie guza lub zastrzyki z alkoholu wstrzykiwane do niego. Nowotwór wątrobowo-komórkowy diagnozuje się przy pomocy usg, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej.

Rak żołądka
Od lat wiadomo, że żołądkowi nie służy jedzenie mięsa przetworzonego, szczególnie tego, które jest bardzo słone i sprzedawane w puszkach. Odpadają więc wszelkie konserwy. Rozwojowi raka sprzyja również palenie papierosów oraz bakteria o nazwie Helicobacter pylori. Jednak bakterię można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Nowotwór tego organu jest złośliwy. Na ogół późno rozpoznawany i trudny do wyleczenia. Charakteryzują go nieuzasadnione zmniejszenie wagi ciała, krew w stolcu oraz długotrwałe wymioty. Nowotwór rozpoznaje się poprzez zrobienie gastroskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Umieramy głównie na gruczolakoraka, rzadziej na chłoniaka i mięsaka. Rozróżniamy trzy etapy tego nowotworu: jelitowy rak żołądka, rozlany rak żołądka oraz mieszany rak żołądka. W większości przypadków jedynym skutecznym sposobem leczenia tego nowotworu jest usuniecie całego żołądka lub jego kawałka. Jak w przypadku każdego nowotworu usuwa się także węzły chłonne. Leczenie wspomaga chemioterapia. We wczesnych etapach choroby usuwa się tylko błonę śluzową żołądka. Z roku na rok jest coraz mniej zachorowań na tą chorobę, wynika to z tego, że jemy mniej konserw, słonych potraw i wędzonego mięsa. Jedzenie warzyw, owoców i indyka ratuje nam życie.

Rak prostaty
Przerost prostaty czy jakiekolwiek problemy z nią związane to dla wielu panów nadal tematy wstydliwe, może dlatego tak niewielu się bada i tak wielu umiera na raka. Nowotwór ten nazywa się popularnie rakiem gruczołu krokowego. Atakuje on głownie panów, którzy ukończyli siedemdziesiąt lat, jednak w przypadku dziedziczenia choroby guzy rozwijają się dużo wcześniej. Czasami u mężczyzn pojawia się nowotwór utajony, który nie prowadzi do śmierci i nie rujnuje organizmu. Jednym z negatywnych skutków tej choroby są problemy z oddawaniem moczu. Nowotwór diagnozuje się wykonując takie badania jak między innymi: PET, PSA oraz tomografię komputerową. Poza tym charakteryzuje go także przerost gruczołu krokowego. Chorobę leczy się za pomocą chemio i radio terapii oraz hormonalnie lub usuwając cały gruczoł krokowy. Oprócz dziedziczenia, raka powoduje również jedzenie potraw bogatych w tłuszcze i białko. Warto zastąpić je warzywami oraz owocami. Dobrze spożywać także siemię lniane, które spowalnia rozwój raka.

Rak piersi
Walka z rakiem piersi jest dla kobiet jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć. Szczególnie wtedy, gdy dochodzi do amputacji tych części ciała. Dla wielu pań kobieta bez piersi przestaje być kobietą. O tym raku mówi się stosunkowo najwięcej, zachęcając jednocześnie do samobadania organów i wykonywania regularnie mammografii. Jednak kobiety zapominają o dbaniu o własne ciało i w dalszym ciągu przychodzą do lekarza, gdy jest już za późno. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby, w których rodzinie ktoś z najbliższego otoczenia chorował na tą chorobę, na przykład matka lub babka. Poza tym zagrożeniem jest również późne rozpoczęcie miesiączkowania i późna menopauza. Niekorzystnie na nasze piersi wpływa także pierwszy poród po ukończeniu trzydziestego piątego roku życia przez kobietę.

Białaczka
Chorobę powoduje niewłaściwe działanie układu krwiotwórczego, a konkretnie „nieprawidłowy rozrost komórek układu krwiotwórczego”, jak możemy przeczytać w literaturze fachowej. A tak najprościej mówiąc białaczka pustoszy organizm poprzez eliminowanie czerwonych krwinek. Na tego raka chorujemy z powodu wystąpienia wad układu odpornościowego, który po prostu przestaje nas bronić czy w wyniku skłonności genetycznych oraz zakażając się wirusem, który również jest w stanie wywołać chorobę. Nowotwór dzielimy na przewlekły i ostry. Przewlekłą formę określa, jak większość raków, duże osłabienie organizmu czyli ogromny brak siły, aby cokolwiek zrobić. Poza tym występuje ból gardła, któremu nie towarzyszy przeziębienie. Pojawia się on znikąd. Powiększają się także znacząco węzły chłonne. Przy ostrym przebiegu choroby niemoc w człowieku jest jeszcze większa. Do tego występują skutki białaczki bardziej widoczne na skórze chorego, na przykład siniaki, bladość czy wybroczyny.
Białaczkę wykrywamy wykonując takie badania jak bioptyczne badanie szpiku kostnego oraz morfologię krwi obwodowej. Chorobie możemy przeciwdziałać za pomocą zdrowej diety oraz przebywając w miejscach pozbawionych zanieczyszczeń chemicznych. Nowotwór leczy się przy użyciu chemioterapii oraz poprzez przeszczep szpiku kostnego. Jeżeli zdrowie nam na to pozwala warto zostać dawcą szpiku, to nie boli, a może pomóc wielu osobom, które takiego szpiku nie mogą uzyskać od swoich bliskich.

Co roku w Polsce zwiększa się wykrywalność nowotworów. Sprzyja temu coraz większa świadomość społeczeństwa dotycząca zachorowań na raka oraz zwiększona dostępność do badań szczególnie w dużych miastach. Dla wielu osób najgorsze jest to, że w dalszym ciągu wobec wielu nowotworów medycyna jest bezradna i pozostaje pacjentom jedynie leczenie paliatywne. Najgorsza jest świadomość śmierci oraz oczekiwanie na nią, bo już nic nie można zrobić. Tragiczne jest również to, że osoby walczące z nowotworem o życie, muszą ciężko pracować, żeby zarobić na leczenie. A najgorsze już jest powiedzenie jednego z onkologów do chorej pacjentki, że „niezłośliwie raki to są tylko te, które pływają w Wiśle”.

Agnieszka Krakowiak
(agnieszka.krakowiak@dlalejdis.pl)

Fot. pixabay.com



Facebook
Reklama
 
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Polityce Cookies. Ukryj komunikat
COUNT:15