Dzięki różnorodnym zamiennikom dla glutenu można przygotować wyśmienite ciasta, torty, desery, ciasteczka czy przekąski, które zadowolą nawet najbardziej wymagających łasuchów. Łakocie bez tego alergenu mogą być nie tylko pyszne, ale i zróżnicowane! Marka Appetita dzieli się przepisami i patentami na słodkości na bazie produktów, naturalnie niezawierających glutenu. Dzięki nim dobry smak i styl może stać się pyszną codziennością dla wszystkich, w tym dla osób przebywających na diecie eliminacyjnej.
Tort z kremem cytrynowym
Składniki:
Biszkopt:
Lemon curd:
Nasączenie:
Sposób przyrządzenia:
Biszkopt
Piekarnik nagrzać do 180 ˚C. Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Stopniowo, po łyżce dodawać cukier, cały czas ubijając mikserem. Następnie dodawać po jednym żółtku. Mąkę ryżową połączyć z ziemniaczaną, dodać połowę do masy jajecznej, połączyć delikatnie szpatułką. Dosypać drugą połowę mieszanki, wymieszać tylko do połączenia się składników. Tortownicę o średnicy 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia (tylko spód), przelać masę biszkoptową. Piec ok. 40 minut (do suchego patyczka), wyjąć ciasto obkroić boki, ostudzić.
Lemon curd
Wycisnąć sok z 3 cytryn. Wszystkie składniki oprócz masła umieścić w garnuszku z grubym dnem, podgrzewać na małym ogniu cały czas mieszając, aż masa się zagotuje i powstanie gęsty budyń. Od razu przełożyć do czystej, suchej miski, położyć na wierzch kawałeczki masła. Kiedy masło się rozpuści, wymieszać lemon curd i całkowicie ostudzić.
Krem
Zimną śmietanę ubić na sztywno z cukrem pudrem, zmniejszyć obroty miksera i powoli dodawać lemon curd. Zmiksować do uzyskania gładkiej masy.
Biszkopt przekroić na 3 blaty, każdy z nich nasączyć mieszanką soku, cukru i wody. Pierwszy blat położyć na dnie tortownicy, zapiąć obręcz. Wyłożyć ⅓ kremu, przykryć blatem i powtórzyć czynności z pozostałymi biszkoptami. Wierzch posmarować kremem, zostawić odrobinę na boki.
Szybki serniczek dyniowy bez cukru
Składniki:
Sposób przyrządzenia:
Piekarnik nagrzać do 180 ˚C. W misie miksera umieścić wszystkie składniki oprócz migdałów i połączyć do uzyskania jednolitej masy. Naczynie żaroodporne lub ceramiczne kokilki wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować masłem i oprószyć mąką kukurydzianą. Przelać masę sernikową i posypać migdałami. Zapiekać ok. 30 minut, aż wierzch będzie złocisty, a migdały uprażone. Ostudzić, podawać z listkami świeżej mięty.
Mini bezy
Składniki:
Bezy:
Lukier:
Sposób przyrządzenia:
Piekarnik nagrzać do 120 ˚C(bez termoobiegu). W suchej, czystej misie miksera umieścić białka i miksować do uzyskania sztywnej, białej piany. Stopniowo, po łyżce dodawać cukier i cukier wanilinowy, cały czas miksując na najwyższych obrotach miksera. Pod koniec dodać mąkę ziemniaczaną i zmiksować tylko do połączenia się składników. Przełożyć masę do rękawa cukierniczego. Prostokątną blachę wyłożyć papierem do pieczenia i wyciskać małe bezy w dowolnym kształcie (bezy można też nakładać szpatułką). Piec przez 30 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę do 90 ˚C i suszyć bezy jeszcze przez 45 minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Aby udekorować bezy, należy połączyć wszystkie składniki lukru, aż powstanie gęsta masa. Dekorować wedle uznania.
Francuskie makaroniki z kremem malinowym
Składniki:
Makaroniki:
Krem:
Sposób przyrządzenia:
Makaroniki
Piekarnik rozgrzać do temp. 150 ˚C. Połączyć mąkę migdałową i cukier puder, przesiać przez drobne sitko. W osobnej misce połączyć białko z jajka i barwnik, dodać do mieszanki migdałowej, wymieszać do połączenia się składników, odstawić. W małym garnku przygotować syrop cukrowy, mieszając wodę i 150 g cukru pudru. Kiedy syrop osiągnie temperaturę 112 ˚C (konieczne będzie użycie termometru cukierniczego), w osobnej misce zacząć ubijać pozostałe białko. Gdy syrop osiągnie temp. 118 ˚C, wlać go do ubijanych białek, nie przestając miksować. Kontynuować ubijanie przez kolejne 5-7 minut, aż masa nieco się ostudzi, przełożyć ją do masy migdałowej i mieszać silikonową szpatułką tylko do momentu aż masa będzie z niej spływać jednym strumieniem. Przełożyć do rękawa cukierniczego i wyciskać 2-2,5 cm makaroniki na specjalną matę silikonową lub na papier do pieczenia. Piec przez 20 minut, całkowicie wystudzić przed zdjęciem z maty lub papieru.
Krem
Cukier puder, cukier wanilinowy i maliny zagotować w garnuszku, następnie przecedzić przez sito, aby pozbyć się pestek. Śmietankę podgrzać, dodać białą czekoladę, zdjąć z ognia i po chwili wymieszać. Dodać przygotowany mus malinowy, dokładnie połączyć z masą czekoladową. Schłodzić w lodówce, aż masa będzie sztywna.
Przekładać ostudzone makaroniki - najlepiej smakują następnego dnia po przełożeniu kremem.
Więcej kulinarnych informacji na stronie www.SmakiStyl.pl.
Fot.pexels-saveurs-secretes
Informacja prasowa