Potrawy słone, ale także słodkie to nieodłączny element Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia. O ile potrawy wigilijne zwykle w każdym domu są podobne, o tyle słodkości praktycznie w każdym są inne. Nasze babcie i mamy zwykle przy okazji Świąt wykorzystują swoje sprawdzone przepisy. Sernik, piernik, szarlotkę czy placek drożdżowy znają chyba wszyscy. W ciągu roku również te ciasta są wypiekane, ale należy przyznać, że w okresie świątecznym smakują zupełnie inaczej. Może to jest właśnie sekret przepisów?
Piernik, a może jednak sernik
Chyba jednym ciastem pieczonym tylko raz w roku jest piernik. Jak to się mówi: im starszy, tym lepszy. Jego sekretem są przyprawy korzenne, które rozgrzewają, ale mają też korzystny wpływ na nasze zdrowie. Piernik może być nadziewany marmoladą, ale równie smaczny jest sam oblany czekoladą lub lukrem. Dodatkowo bardzo często dzieci lubią piec kruche pierniczki, które podczas Wigilii zawieszają na choince. Poza paletą ciast, które już wymieniłam w okresie zimowo-świątecznym bardzo często do wypieków używane są bakalie: rodzynki, orzechy czy suszone owoce w postaci śliwek lub moreli. Dzięki nim ciasta stają się bardziej aromatyczne i przepięknie pachną. Trudno w czasie Świąt uświadczyć z kolei deserów, które są typowo letnie np. lody czy sernik na zimno. Warto także pomyśleć w tym czasie o osobach, które cierpią na nietolerancję glutenu i upiec ciasto bezglutenowe.
W dzisiejszych czasach w sklepach jest sporo gotowych mieszanek bezglutenowych, które warto wykorzystywać. Myślę, że osoby, które przyjdą do nas w pierwsze czy drugie Święto na kawę będą mile zaskoczone, że pomyśleliśmy także o tych, którzy odczuwają dyskomfort z powodu nietolerancji glutenu.
Bez wątpienia jedno jest pewne: nieważne co znajdziecie na swoich stołach podczas Świąt, na pewno wszystko będzie przygotowane z miłością i ogromnym zaangażowaniem.
Joanna Ulanowicz
(joanna.ulanowicz@dlalejdis.pl)
Fot. pixabay.com