Krzew herbaciany pochodzi z Chin. To on dał początek wszystkim gatunkom herbaty. Różne smaki, barwa i aromat napoju powstaje w procesie obróbki liści. Herbata czarna ma ciemne listki, a po zaparzeniu daje bursztynowo - brązowy napar. Jest najpopularniejsza z herbat – stanowi 80 proc. produkcji światowej. Jej listki miażdży się, zgniata i roluje, a potem poddaje fermentacji, by doprowadzić do utlenienia, a na koniec suszy. Fermentowana jest też herbata czerwona i niebieska.
Herbata zielona, niefermentowana, o jasnych, szarozielonkawych listkach, daje napar słomkowy, łagodny w smaku. To druga pod względem popularności herbata świata. Z krzewu zbiera się pączek i pierwszy listek (lub dwa kolejne). Gdy ususzą się na słońcu, pozostawia się je w nienaruszonym kształcie lub formuje w igiełki, spirale, perełki.
Herbata biała powstaje z listków jeszcze nie do końca rozwiniętych, które w tym stadium pokryte są białym meszkiem. Jest najdelikatniejsza, najszlachetniejsza, daje napar o subtelnym smaku. Jest też najkorzystniejsza dla zdrowia.
Herbata zawiera ważne dla organizmu substancje:
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. pixabay.com