Chwilowy, krótkotrwały stres działa na człowieka mobilizująco, dodaje sił, ale przewlekły, długotrwały stres osłabia organizm, powoduje bóle głowy, bóle krzyża, kłopoty ze snem, kłopoty z koncentracją, prowadzi do wyczerpania, depresji i wielu innych chorób.
Źródłem stresu są nie tylko nasze problemy w życiu zawodowym i osobistym. Przyczyną stresu o równie dużym nasileniu, jak w przypadku rozwodu czy zmiany pracy mogą być też radosne wydarzenia, takie jak ślub czy awans. Stres powodują też takie sytuacje, jak święta, wyjazd na wakacje czy narodziny dziecka. Wielu z nas nie potrafi radzić sobie ze stresem.
Jednym ze sposobów walki ze stresem jest regularna aktywność fizyczna. Podczas ruchu w organizmie wzrasta poziom endorfin (hormonów szczęścia). Aktywność fizyczna to jedna z najprostszych form relaksu, bardzo potrzebna naszemu umysłowi i naszym mięśniom. Wskazany jest ruch w każdej postaci.
Aby dobrze się zrelaksować i odstresować, należy wybrać taką formę ruchu, która sprawia nam największą przyjemność i pozwala zapomnieć o problemach. Niektórzy wybiorą taniec, inni ćwiczenia na siłowni, jeszcze inni pływanie, jazdę na rowerze, bieganie. Jazda na rowerze czy bieganie nie zawsze jest możliwe, w przypadku kiepskiej pogody pomocne okażą się urządzenia do ćwiczeń – rowerki stacjonarne oraz bieżnie. Wiele osób chętnie wybiera też inne sprzęty do ćwiczeń.
Na stres pomagają też długie spacery i odpoczynek na łonie natury. Przebywanie na świeżym powietrzu doskonale rozładowuje napięcie psychiczne. Warto skorzystać też z różnego rodzaju technik relaksacyjnych takich jak: ćwiczenia oddechowe, joga, masaż relaksacyjny, muzykoterapia czy aromaterapia.
W walce ze stresem niezbędna jest również odpowiednia dieta. Należy zwiększyć spożywanie produktów bogatych w magnez oraz w witaminę B6. Ich źródłem są orzechy, płatki owsiane, rośliny strączkowe, ryby, ciemne pieczywo, kakao.
Objawy stresu złagodzi też picie mieszanek ziołowych. Do ziół wykazujących działanie uspokajające należą: melisa lekarska, żeń-szeń prawdziwy, rumianek pospolity, dziurawiec zwyczajny, kozłek lekarski.
Napięcie i rozdrażnienie wywołane przez stres skutecznie zmniejszy rozmowa z kimś bliskim, spotkanie z przyjaciółmi, książka lub dobry film, ciepła kąpiel, oddanie się swym pasjom. Nauczmy się myśleć pozytywnie, podchodzić do problemów z dystansem i rezerwą.
Fot. Materiały zewnętrzne