Choć do kuchni polskiej zalicza się wiele wspaniałych potraw to pierogi zajmują w niej szczególne miejsce. Podbiły serca miłośników dobrego jedzenia na całym świecie. Jednak co wiemy o pierogach? Niekiedy tylko to jak smakują. Tymczasem warto dowiedzieć się więcej.
Legenda o polskich pierogach
Pewien polski duchowny, Jacek Odrowąż, będąc z wizytą w Kijowie został tam poczęstowany niezwykłym daniem - pierogami. Zachwycił się nimi tak bardzo, że postanowił „sprowadzić” je do Polski. Gdy to uczynił, nie tylko sam się nimi zajadał, ale też karmił nimi ubogich.
Według jednej z legend, gdy polski duchowny jechał przez Podkarpacie, mając przy sobie jedynie mąkę, kapustę oraz grzyby, czując głód, postanowił połączyć ze sobą wszystkie składniki. W ten sposób powstały pierogi z kapustą i grzybami, dając początek wszystkim pierogom.
Nie wiadomo, czy Jacek Odrowąż jest Krzysztofem Kolumbem polskich pierogów. Jednak ocenia się, że pierogi przybyły do Polski w okolicach XIII wieku i zostały sprowadzone z Dalekiego Wschodu, najprawdopodobniej z Chin, właśnie przez Ruś.
Skoro z Dalekiego Wschodu, to czemu polskie?
Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego pierogi są narodową potrawą polską, skoro nie wywodzą się nawet z Europy, tylko z Azji. Jednak jeśli prześledzi się historię wielu dań narodowych innych krajów, można dostrzec, że jest to całkiem naturalne. Dla przykładu kuchnia włoska słynie między innymi z makaronów i z tym się głównie kojarzy. Tymczasem makaron wymyślono w Chinach. Podobnie jest z polskimi pierogami.
Natomiast określenie „pierogi ruskie” wynika z tego, że ich nazwa pochodzi od Rusi Czerwonej (Galicja Wschodnia). Gdy tereny dzisiejszej Ukrainy należały do Polski, pierogi te były nazywane polskimi. Dopiero po utracie przez Polskę Lwowa, stały się pierogami ruskimi. Jednak miano to nie oznacza wcale, że pierogi ruskie nie są potrawą polską, ani tym bardziej nie ma to związku z Rosją, jak niektórzy czasem sądzą. Nazwa ta odnosi się do farszu z ziemniaków oraz twarogu, który był i nadal jest popularnym nadzieniem na terenach kresowych, zarówno w Polsce (tereny Lubelszczyzny), jak i Ukrainie (czyli na Rusi).
Bardzo często farsz jakim wypełnia się pierogi jest charakterystyczny dla danego regionu. Dla przykładu na pograniczu podlasko-lubelskim serwuje się je z soją, z grzybami, czy z kapustą, a w okolicach Radomia z tartymi burakami.
Oczywiście pierogi nie występują jedynie w kuchni polskiej, ale również między innymi w chińskiej, japońskiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej, słowackiej, włoskiej, czy właśnie rosyjskiej. Jednak tamtejsze pierogi różnią się od naszych, polskich.
Jeśli ktoś jadł kiedykolwiek na przykład chińskie pierożki wonton, czy kosztował włoskich ravioli, na pewno widział różnicę w ich wyglądzie oraz teksturze.
Ciekawostki na temat pierogów
Nie używa się liczby pojedynczej w odniesieniu do pierogów, ponieważ „Pieróg” jest też zupełnie inną potrawą, typową potrawą dla kuchni rosyjskiej oraz ukraińskiej. Jest to pieczony placek, który można spotkać w dwóch wariantach, na słodko i na słono.
Kiedyś pierogi przygotowywane były wyłącznie z okazji świąt. W zależności od rodzaju święta miały one specjalny kształt oraz farsz.
Pierogi są wspaniałą polską potrawą, która ma nie tylko świetny smak, ale też bogatą historię. Warto więc wiedzieć co się je, jaka jest tego historia oraz tradycja.
Izabela Guszkowska
(izabela.guszkowska@dlalejdis.pl)
Fot. pixabay.com