Co więcej, również dzieci doświadczyły bliższego kontaktu z siecią, również ucząc się zdalnie, z domów, przy pomocy komputerów. Ten bliski kontakt z komputerami i siecią sprawił, że na nowo rozgrzał się temat cyberbezpieczeństwa. Jak bezpiecznie korzystać z internetu, aby nie stracić najcenniejszych informacji o sobie, o swoich pieniądzach lub nawet ich samych?
Złota zasada – im mniej o tobie wiedzą tym lepiej
W sieci jak w życiu – im mniej na twój temat wiedzą obcy ludzie, tym lepiej. Nie ma możliwości zachowania pełnej anonimowości w sieci – można jednak do minimum ograniczyć informacje, które na twój temat w internecie się znajdują. Jak tego dokonać? Nie publikować swoich zdjęć, nie ujawnić informacji osobistych, a szczególnie zachować ostrożność podczas pisania i rozmów z obcymi osobami.
O cyberbezpieczeństwie powstało już setki artykułów. Postaramy się zatem zamieścić najważniejsze informacje i wytyczne, których przestrzeganie może pomóc w ochronie danych na swój temat.
Jeśli jeszcze na twoim komputerze nie ma dobrej jakości programu antywirusowego, najwyższy czas to zmienić. Dobry i godny zaufania antywirus nie jest niestety darmowym programem. Warto wydać do 200 złotych na licencję solidnego oprogramowania antywirusowego. Jeśli aktualnie nie posiadasz takich pieniędzy na koncie, pamiętaj że jest jest chwilówka bez BIK. Można ją przeznaczyć na jakikolwiek cel.