W 2011 roku media poinformowały, że Jerzy Stuhr zmaga się z rakiem krtani, ale aktorowi udało się wtedy pokonać chorobę. W 2023 roku przeszedł operację związaną z nowotworem, mając za sobą także udar mózgu i zawał.
Wiadomość o śmierci Jerzego Stuhra potwierdził jego syn, Maciej Stuhr.
Jerzy Stuhr był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, a także reżyserem i scenarzystą. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i aktorstwa w krakowskiej PWST, rozpoczął pracę w Narodowym Starym Teatrze. Współpracował tam z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki czy Wanda Laskowska. Jego monodram "Kontrabasista" grany był z ogromnym powodzeniem przez wiele lat.
Szeroka publiczność poznała Stuhra w połowie lat 70. dzięki programom telewizyjnym z cyklu "Spotkanie z Balladą". W 1977 roku zagrał jedną ze swoich najsłynniejszych ról filmowych w "Wodzireju" Feliksa Falka. Kolejną legendarną rolę stworzył w 1979 roku jako Filip Mosz w "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego. Kieślowski opisywał Stuhra jako wyjątkowego aktora, sprawdzającego się we wszystkich gałęziach sztuki.
Jerzy Stuhr był czołowym aktorem kina moralnego niepokoju. Młodsze pokolenia kojarzą go również z dubbingu popularnych bajek. Był głosem osła w "Shreku", smoka Mushu w "Mulan", Gargamela w "Smerfach" oraz Rafikiego w remake'u "Króla Lwa". Jego wszechstronność i talent uczyniły go jednym z najbardziej cenionych aktorów w Polsce.
Ilona Podsiadła
(ilona.podsiadla@dlalejdis.pl)
Fot. Autorstwa Grzegorz Gołębiowski - Ten plik jest pochodną pracą: Jerzy Stuhr 27 stycznia 2018.jpg